Kontakt

ul. Radziwiłłowska 9

31-026 Kraków

01 września 2021

Narracja z domu czy narracja własna?

Żałoba po relacji z narcystycznym rodzicem lub innym członkiem rodziny to proces godzenia się ze stratą zarówno chwil pozytywnych z tą osobą, własnych inwestycji emocjonalnych poczynionych w poczet relacji z nią ale przede wszystkim jest to opłakanie straty tego, czym ta relacja mogła być a czym nigdy się nie stała.

Podzielenie się swoją opowieścią o tej relacji jest nadaniem jej ponownego znaczenia, sensu a także konstruktywnym procesem przyglądania się tej relacji i jej ponownej ocenie. Często to, co w autobiografii zostaje pominięte mówi tak wiele, jak to, co zostaje opowiedziane.

Narracja o własnym dzieciństwie, młodości, doświadczeniach relacyjnych zapobiega utknięciu we własnej historii, bazując na trwałych elementach i przekazując kolejnym pokoleniom mit o nas samych, mit, który może okazać się krzywdzący. Analiza własnej historii wspólnie z psychologiem może pomóc także w odróżnieniu tego, co w Twojej autobiografii jest Twoim własnym doświadczeniem, a co zostało Ci wdrukowane, zaszczepione przez opowieści innych, fotografie, sugestie, przemoc. Wiele rzeczy, które narcystyczny rodzic opowiedział Ci o Tobie samym/ samej jest zniekształcone jego własną, czarno- białą i hierarchiczną optyką, często niesprawiedliwą i opartą o nieprawdziwe dane.

Jeżeli jesteś dzieckiem narcystycznego rodzica to szczególnie dla Ciebie istotna jest ponowna ocena i przyjrzenie się historiom, w której wzrosłeś. Jednym z najistotniejszych elementów autoterapii jest moment, w którym pozwolisz sobie na zmianę we własnej historii, uświadamiając sobie, że być może przez lata opowiadasz narrację, która wcale nie jest Twoją własną?

Uczymy się całe życie, rozwijamy i dopóki nie odrobimy ważnych dla nas osobistych lekcji, dopóty zjadamy własny ogon utkwiwszy w schematach, często bolesnych, niekorzystnych, nie naszych.

Konfrontacja z lękiem i niespójnością własnego świata wewnętrznego jest warunkiem Twojego zdrowia emocjonalnego, dlatego zadbaj o nie najlepiej, jak potrafisz.

 

URSZULA

STRUZIKOWSKA-MARYNICZ

 

GABINET POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ